29.05.2022

Płocczanie przebadali się w Miasteczku Zdrowia ORLENU

Blisko 1300 mieszkańców Płocka odwiedziło dziś „Miasteczko Zdrowia” ORLENU i skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. W poradni kardiologicznej udzielono konsultacji pod 220 osobom, swój słuch sprawdziło ponad 200 osób, niemal 120 osób skorzystało z konsultacji zmian skórnych, blisko 400 osób sprawdziło swoje ciśnienie krwi, a badania EKG wykonano o 270 osób. Projekt Koncernu i jego Fundacji ORLEN został przygotowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia z udziałem kilkunastu partnerów. Miasteczko Zdrowia ORLENU otrzymało patronat honorowy Ministra Zdrowia.

Na terenie Miasteczka Zdrowia znajdowały się gabinety lekarskie kilkunastu specjalizacji, m.in. punkty badań kardiologicznych i pulmonologicznych. Blisko 70 chętnych sprawdziło pojemność płuc, z rehabilitacji oddechowej skorzystało ponad  40 osób, konsultacji pulmonologicznych blisko 50 osób, a z konsultacji onkologicznych pond 150 osób. Mieszkańcy  Płocka byli też zainteresowani konsultacjami i wskazaniami doboru diety – tutaj udzielono ok. 80 porad czy efektywnego rzucenia palenia – o tym rozmawiało 100 osób. Badania mammograficzne wykonało 65 pań, a badania podoskopowe 110 osób.

Porady i konsultacje były udzielane przez lekarzy i specjalistów. Po badaniach można było skorzystać z atrakcji towarzyszących, jak na przykład kapsuła zmysłów, którą odwiedziło ponad m150 osób, czy animacji i warsztatów jak np. robienie eko-zabawek z materiałów wtórnych dla dzieci. Dorośli mogli sprawdzić się w grach zręcznościowych, czy pomalować własną ekotorbę. Wokół ORLEN Areny została zorganizowana także strefa relaksu oraz punkty Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN i płockiego WOPR.

Ogromną rolę w projekcie Miasteczko Zdrowia odgrywali partnerzy oraz Ministerstwo Zdrowia. Wśród tegorocznych partnerów znalazły się m.in. jednostki medyczne: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Narodowy Instytut Kardiologii, Centrum Medyczne Medica, Narodowy Instytut Onkologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. A także instytucje: Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza oraz WOPR Płock.

Miasteczko Zdrowia to wydarzenie organizowane od 2019 r. przez PKN ORLEN we współpracy z partnerami medycznymi w ramach programu “Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”. We wszystkich jego dotychczasowych edycjach wykonano w sumie ponad 11,4  tys. badań. Celem projektu, na który PKN ORLEN w latach 2019 – 2024 przeznaczy łącznie 10 mln zł w jest podjęcie wszelkich inicjatyw prozdrowotnych i zdrowotnych dotyczących chorób układu oddechowego i chorób nowotworowych, wdrożenie programów edukacyjnych, które mają podnieść świadomość na temat czynników ryzyka związanych z zachorowaniem na nowotwory i choroby płuc. Także wszelkich innych działań i akcji, które mają uświadomić mieszkańcom konieczność wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, co może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory i inne choroby płuc. Adresatami programu są zarówno sami mieszkańcy jak i kadra medyczna z Płocka i okolic.

Dzisiejsze „Miasteczko Zdrowia” było objęte honorowym patronatem Ministra Zdrowia.