28.02.2023

ORLEN obniży ceny gazu dla biznesu o ponad połowę

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy ORLEN, od 15 marca obniży cenę gazu dla klientów  rozliczanych w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu” o ponad 55 proc. do poziomu 353 zł/MWh. Ponadto od 1 kwietnia br. Spółka wprowadzi nowy sposób kształtowania Cennika „Gaz dla Biznesu”, dzięki któremu ceny będą odzwierciedlały notowania na europejskich giełdach.

–  Skuteczna integracja PGNiG z Grupą ORLEN oraz stabilizacja sytuacji na europejskim rynku gazu zwiększają nasze możliwości działania. Dwa miesiące po styczniowej obniżce o 19 proc. Cennika „Gaz dla Biznesu”, obniżamy dotychczasową cenę bazową o ponad połowę i wprowadzamy nowy sposób kształtowania ceny gazu w ofercie dla klientów biznesowych. Tak duża obniżka jest jedną z wielu korzyści wynikających z powstania silnego i stabilnego koncernu multienergetycznego, który dzięki mocnym fundamentom finansowym jest w stanie zaproponować odbiorcom gazu atrakcyjną ofertę, a jednocześnie zapewnić im bezpieczeństwo dostaw surowca – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Cena 353 zł/MWh dla klientów rozliczanych na podstawie Cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9 zostanie wprowadzona 15 marca za pomocą stosowanego dotąd mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku. Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od Klienta podejmowania żadnych działań, zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach.

Od 1 do 30 kwietnia cena będzie już wynikała wprost z nowego Cennika „Gaz dla Biznesu” nr 10, który będzie tzw. „cennikiem indeksowanym”, który zastąpi obecny. Nowy sposób ustalania Cennika „Gaz dla Biznesu” umożliwi oferowanie klientom biznesowym cen gazu opartych na notowaniach giełd towarowych, w tym Towarowej Giełdy Energii. Pierwsza cena ustalona na podstawie nowego sposobu obliczeń wyniesie 353 zł/MWh i będzie obowiązywać do końca kwietnia br. Następnie cena będzie aktualizowana w cyklach miesięcznych i podawana z miesięcznym wyprzedzeniem tzn. na koniec marca zostanie podana cena na maj, na koniec kwietnia na czerwiec itd.

Zmiana modelu kształtowania Cennika może przyczynić się do dalszego spadku cen paliwa dla klientów biznesowych w nadchodzących miesiącach, jeśli utrzyma się obecny trend spadkowy na giełdach europejskich. Warto również przypomnieć, że oprócz oferty opartej na Cenniku, klienci biznesowi mogą dowolnie wybierać z szerokiego portfolio innych produktów PGNiG Obrót Detaliczny.

 

 

Więcej pod linkiem:
https://twitter.com/DanielObajtek/status/1630553111323443200