13.12.2021

PKN ORLEN ostrzega przed internetowymi oszustami

PKN ORLEN uruchomił kampanię edukacyjną, która ostrzega przed próbami oszustw w internecie. Akcja informująca i przestrzegająca przed fałszywymi ogłoszeniami, wykorzystującymi wizerunek PKN ORLEN, prowadzona jest za pośrednictwem mediów społecznościowych Koncernu. W ramach cyklu "Praktycznie o inwestowaniu" Koncern prezentuje techniki stosowane przez oszustów i sposoby na uniknięcie nieuczciwych praktyk.

Fałszywe ogłoszenia pojawiają się przede wszystkim na popularnych portalach społecznościowych, m.in. na Facebooku, ale też w serwisie YouTube i innych stronach internetowych, a nawet w mailingach. Zachęcają one do inwestowania w akcje PKN ORLEN oraz projekty inwestycyjne, które miałyby być prowadzone przez Koncern i dzięki temu rzekomo zapewnią wysokie zyski. PKN ORLEN nie jest organizatorem czy partnerem tego typu akcji.

Ogłoszenia wykorzystują bezprawnie nazwę, znaki firmowe, a nawet wizerunek przedstawicieli firmy oraz instytucji państwowych. Aby uwiarygodnić zaplanowane oszustwo, przestępcy bezprawnie zamieszczają przy swoich ogłoszeniach również zdjęcia członków zarządu i kluczowych menedżerów PKN ORLEN, często przypisując im też nieprawdziwe wypowiedzi.

Inwestowanie w instrumenty PKN ORLEN przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalności maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Jednocześnie informujemy, że bezpośrednia komunikacja PKN ORLEN do potencjalnych inwestorów jest prowadzona wyłącznie przez oficjalne strony orlen.pl i orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych: twitter.com/PKN_ORLEN, facebook.com/ORLENOfficial i youtube.com/PKNORLENSA_official. PKN ORLEN nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie fałszywych ogłoszeń oraz prób oszustw na adres media@orlen.pl lub właściwym organom ścigania.

 

Materiały prasowe:

Praktycznie o inwestowaniu cz. 34 - "PHISHING – nie daj się nabrać…